Jak naplánovat kuchyň na míru?

Chcete si pořídit novou kuchyňskou linku do svého rodinného domu, bytu nebo jen zrekonstruovat starou kuchyň? Pak jste na správném místě. Nejen, že vyrábíme a montujeme kuchyně na míru, ale také vám poradíme, jak si správně naplánovat kuchyni, aby byla nejen designově zajímavá a moderní, ale především funkční.

Cílem je mít vše po ruce
Cílem plánování kuchyňské linky je vytvořit kuchyni na míru tak, aby přesně odpovídala prostoru, do kterého budete kuchyňskou linku umisťovat. Je zapotřebí využít každý centimetr volné plochy a to my umíme. Nesestavujeme kuchyňské linky z předem připravených kuchyňských skříněk, ale vyrábíme skříňky tak, aby vyplnily celý kuchyňský prostor beze zbytku. Každý kuchyňská linka by měla být navržena tak, aby pracovní deska byla dostatečně prostorná a vy jste měli vše potřebné při ruce a nemuseli při přípravě pokrmů pobíhat neustále sem a tam.

Rady a tipy na sestavení kuchyně na míru
Výška pracovní desky v kuchyni by měla odpovídat výšce vaší postavy. Nejčastěji používaná výška kuchyňské linky je 860 mm a výše. Kolem sporáku byste si měli nechat dostatečný prostor pro odkládání hrnců, doporučuje se min. 30-50 cm. Dřez by měl být umístěn ve vzdálenosti cca 60 cm od varné desky. Digestoř pak asi 70 cm nad sporákem. Pečící a mikrovlnná trouba pak ve výšce očí. Nezapomínejte také ani na rovnoměrné rozmístění 3 základních úseků kuchyně a těmi jsou lednice, dřez a sporák.

Uspořádání (tvary) kuchyně
Nejčastější uspořádání kuchyňských linek bývá následující – kuchyňské linky lineární, tzv. klasické rovné, které jsou typické pro panelákové kuchyně, dále pak kuchyně do tvaru U, kuchyně do tvaru L a v současné době často oblíbené kuchyně s ostrůvkem.

Kuchyně Plzeň Kuchyně Plzeň Kuchyně Plzeň Kuchyně Plzeň

Udělejte si představu o tom, jak kuchyň bude vypadat
Před návštěvou truhláře nebo kuchyňského studia je zapotřebí vědět, jak velkou místnost pro kuchyň máte, kde je okno a parapet, kde budete mít umístěné přípojky elektřiny, vody a plynu, jakou máte představu o velikosti a tvaru kuchyně, případně o složení jednotlivých skříněk. Dále je pak vhodné, abyste měli představu i o tom, jaké vybavení kuchyně budete požadovat, co vše budete chtít do kuchyně uložit, zda máte zájem o kuchyňskou linku s vestavěnými nebo volně stojícími spotřebiči, atd.

Společně už pak dokážeme vaše představy a naše zkušenosti zformulovat do 3D nákresu kuchyně, od něhož se poté odvíjí i samotná výroba kuchyně na míru.

Materiál pro výrobu kuchyní
Kuchyně na míru lze vyrobit z jakéhokoliv materiálu. Lze použít masiv, dýhu, lamino, folii i lak, my však doporučujeme klasické lamino v široké škále barevných odstínů a dezénů.

Kuchyňské zóny
Kuchyňská linka je rozdělena do určitých pracovních zón. První pracovní zónou v kuchyni bývá skříň na potraviny, tzv. spížní skříň. Zde je zapotřebí promyslet, jaké potraviny zde budeme skladovat a podle toho vytvořit do skříně odpovídající výšku polic. Součástí této kuchyňské zóny bývá také lednice a mrazák nebo jejich kombinace. Druhou zónou jsou skříňky a police na odkládání nádobí. Třetí kuchyňskou zónou pak myčka nádobí, dřez a odpadkový koš s čisticími prostředky. Čtvrtou zónou  v kuchyni je přípravná plocha s pracovní deskou a nejčastěji používanými pomůckami na vaření. Pátou, poslední kuchyňskou zónou, je zóna na vaření a pečení, odsávání par a prostor pro hrnce a pánve.

Nová kuchyňská linka je poměrně drahá investice, proto si ji plánujte tak, aby se vám v ní co nejlépe vařilo!