Lamino alias LTD

Lamino je povrchově upravená velkoplošná dřevotřísková deska. Vzniká polepením dřevotřísky dekorativním laminovacím papírem a zalitím melaninovou pryskyřicí.

Lamino nabízí nejen stovky barevných dekorů, ale i širokou škálu povrchů
Lamino, známé též pod názvem LTD, patří  v současné době mezi nejpoužívanější a zároveň cenově nejvíce dostupný materiál na výrobu nábytku. Na trhu existuje mnoho výrobců lamina a lze vybírat ze stovek dekorů – od uni dekorů, tedy jednobarevných lamin, po dřevo dekory, tedy lamin připomínajících svým vzhledem dřevo až po fantasy dekory, moderní designy lamin. U lamina si můžete kromě barevného odstínu vybrat také z celé řady povrchů –  od lamina hladkého, matného, lesklého, perličkového nebo například povrchu připomínající strukturu dřeva.

Jaké jsou výhody a nevýhody lamina?
Lamino se velmi snadno udržuje, stačí ho otřít vlhkým hadříkem, je odolné vůči krátkodobému působení vody, dále je stálobarevné, časem tedy nedochází k šisování nebo naopak tmavnutí barvy, jako je tomu u masivu. Lamino má ještě další výhodu, a to, že ho nelze tak snadno poškrábat jako masiv. Nevýhodou oproti masivu můžeme vidět v tom, že již jednou poškozené lamino nelze renovovat, jako je tomu u masivu.

Lamino lze kombinovat nejen barevně
Co dalšího oceňuje na laminu široká řada zákazníků? Možnost kombinovat několik barevných dekorů lamina najednou. Například při výrobě barevných dětských pokojíčků nebo skříní a komod lze vyrobit nábytek vícebarevný. Korpus například z dřevo dekoru a dvířka z barevného uni dekoru.  Lamino lze samozřejmě kombinovat i s dýhou nebo masivem. Záleží jen na vkusu zákazníka a šikovnosti truhláře.

Lamino vybírejte pečlivě
Při výběru lamina dejte  pozor na jeho sílu. Obchodní domy často  nabízejí levný polský nábytek se sílou lamina 16 mm, což příliš nedoporučujeme. Volte raději lamino o minimální síle 18 mm. Přestože se lamino vyrábí jen v několika tloušťkách, lze z něho tvořit, jako je tomu u práce s masivem. Pokud chcete udělat u skříně nebo police silnější rám nebo například vyrobit u stolu masivní desku, ani to není problém. Jednoduše slepíte desky požadované síly a olepíte je příslušnou ABS hranou. Zde dejte pozor na to, aby na olepení hran nebyla použita tenká dekorační páska, ale kvalitní plastová, 2 mm silná, ABS hrana. Váš nábytek tak získá větší odolnost proti opotřebení.

Na co se lamino nejčastěji používá?
Lamino se nejčastěji používá na  kuchyňské linky, koupelnový  nábytek, vestavěné skříně, nábytek do dětských pokojů, obývací stěny nebo například také jako nábytek do kanceláří nebo nemocnic. Jeho využití je opravdu všestranné a to nejen díky jeho snadné údržbě a omyvatelnosti.

Lamino a formaldehyd
Co se týká diskuzí na téma možného uvolňování  formaldehydu z laminovaných desek , toho se nemusíte obávat. Každý výrobce plošných materiálů musí splňovat velmi přísné atesty, aby dokládal zdravotní nezávadnost svých výrobků. Na základě atestu je mu pak vydán certifikát, který svým zákazníkům na požádání překládá – odkaz na certifikát zde. A my odebíráme lamina pouze od výrobců, kteří dokáží nezávadnost plošných materiálů certifikátem od Dřevařského ústavu prokázat.

Dekory lamina - vzorník

Zakázkové truhlářství Plzeň vyrábí nejen moderní kuchyně, vestavěné skříně na míru, interiérový nábytek z masivu i z lamina, dětské pokoje pro vaše nejmenší, schodiště, dveře, kancelářský nábytek, ale také zahradní stavby, jako například pergoly a altány a mnoho dalšího ze dřeva.