Dřevo na zahradě

Milujete dřevo? Máte u svého rodinného domu nebo chalupy zahradu? Pokud odpovíte na obě otázky ANO, pak je to ideální varianta. Dřevo totiž neodmyslitelně patří do každé zahrady. Dřevo má v zahradě všestranné použití. Můžete ho použít na oplocení svého pozemku, na různé zahradní stavby, jako jsou zahradní domky, domky na nářadí, altány, pergoly, terasy, ale i na dřevěné domečky pro vaše nejmenší, pískoviště a dětské zahradní sestavy se skluzavkou a houpačkami. Dřevo neslouží jen jako stavební prvek, nýbrž i jako dekorace. Dřevo lze použít také na dřevěné truhlíky, květníky nebo na koryta pro vaše květiny či dřevěné mříže (treláže) na popínavé rostliny. Ze dřeva je možno vyrobit také dřevěné nášlapy do trávníku, obložení studny, ozdobné kryty na nevzhledné betonové skruže, molo k zahradnímu bazénu nebo jako podlahu na terase. Ze dřeva lze vyrobit samozřejmě i zahradní nábytek – stoly, křesla, lavice, různé typy zahradních houpaček, stojanů na zahradní sítě, atd.

Zahradní pergola Zahradní nábytek Zahradní stavba Zahradní květníky

Dřevo je nadčasový materiál
Dřevo lze použít v podstatě kamkoliv a na cokoliv. Jeho kouzlo vynikne jak na zahradě velmi moderního domu, tak na staré venkovské chalupě. Kombinace dřeva a přírodního kamene je velmi efektní. Tyto stavební prvky vaši zahradu zútulní, dodají ji osobitý vzhled a neopakovatelnou atmosféru. Protože se jedná o nadčasové a finančně dostupné materiály, doporučujeme jejich použití všem.

Jaké dřevo je na stavbu zahradních staveb a nábytku nejvhodnější?
Na zahradní stavby, altány, pergoly či zahradní domky se nejčastěji používá nesušené smrkové dřevo nařezané na pile. Jeho výhodou je především jeho nižší cena oproti sušeným KVH hranolům. Sušené hranoly jsou však tvarově stálejší a odolnější proti kroucení a praskání. Smrkové dřevo je v našich končinách finančně nejdostupnější materiál. Na zahradní nábytek pak doporučujeme použít dřevo tvrdší, jelikož je odolnější a méně náročné na údržbu. Za vyšší kvalitu si však budete muset výrazně připlatit.

Plot Zastřešení terasy Zahradní pergola Dětská zahradní sestava

O dřevo se musí pravidelně pečovat!
O každý dřevěný zahradní prvek je nutno pravidelně pečovat. Vlivem venkovních podmínek dochází k tomu, že dřevo pracuje. Sluneční záření způsobuje vysychání dřeva a následnou tvorbu prasklin. Vlhké prostředí je pak zase ideální pro tvorbu plísní a různých dřevokazných hub.  Každý dřevěný prvek na zahradě by měl být naimpregnován a ošetřen kvalitní povrchovou úpravou, aby se předcházelo všem výše zmiňovaným neduhům. Zahradní stavby bohužel před nepříznivým počasím neochráníte, avšak prvky, jako jsou truhlíky, koryta, zahradní nábytek, atd. je možno na zimu uschovat na suchém krytém místě. Zajistíte si tak postatně delší životnost, než kdybyste nechali dřevěné výrobky stát na dešti nebo ve sněhu. Pokud tedy chcete, aby dřevo na vaší zahradě vypadalo stále dobře, a aby vám sloužilo po dlouhé roky, musíte ho pravidelně ošetřovat. Starý nátěr musíte vždy za několik let odstranit a celou zahradní stavbu nebo dekorační dřevěný prvek znovu natřít. Jelikož nátěrové hmoty podléhají velmi rychlému vývoji, je dobré informovat se v nějakém dobrém obchodu s barvami a laky, jaký nátěr je pro vaše dřevo nejvhodnější.