Jaký vybrat materiál na kuchyňskou linku?

Pořizujete si novou kuchyň a váháte nad tím, zda ji nechat vyrobit z lamina, masivu, fólie či v lakovaném provedení? Jaký materiál použijete na korpusy kuchyňské linky a jaký na kuchyňská dvířka? Pojďme se na jednotlivé druhy materiálu podívat detailněji.


Materiál na korpusy a dvířka kuchyňské linky

Kuchyňské linky z lamina
Nejčastěji používaným materiálem pro výrobu korpusů a dvířek kuchyňských linek bývá právě lamino, neboli oboustranně laminovaná dřevotřísková deska. Kuchyňské linky z lamina lze vyrobit z celé řady pastelových barev (unibarev), ale i dřevo dekorů, připomínajících barevně i strukturou dřevní vlákno. Výhodou lamina je bezesporu jeho snadná údržba, odolnost proti mechanickému poškození a nízká cena. Cena dvířek vyrobených z lamina, tj. hladkých dvířek bez profilového frézování, je nejnižší možnou na trhu. Nevýhodou laminátových kuchyňských linek může být malá odolnost vůči vlhkosti. Tato situace by mohla nastat v případě, že by na ABS hrany byla použita slabá papírová hrana. V případě, že se použije kvalitní 2 mm silná plastová hrana, nemusíte se tohoto problému obávat. V případě poškrábání plochy dvířek již není možno lamino opravit. Dvířka se musí vyměnit za nová.

Kuchyňská dvířka z lamina Kuchyně z lamina

Kuchyňské linky z masivu / dýhy
Kuchyňské linky z masivu jsou jakousi klasikou. Většinou jsou voleny do interiérů náročnějších zákazníků a zákazníků, kteří milují klasický dřevěný nábytek. Masivní kuchyňské linky bývají kvůli velké váze dřeva často nahrazovány kuchyňskými linkami z dýhy. Dýha je tenká vrstva masivního dřeva nanesená na dřevotřískové desce nebo na MDF. Výhodou dýhy je především to, že je na první pohled k nerozeznání od masivu, je na ni použít přírodní materiál a je díky dřevotřískové desce stabilnější než masiv. Masivní i dýhované kuchyňské linky lze mořit do jakéhokoliv požadovaného odstínu. Některé části kuchyňské linky lze navíc díky použitému materiálu ohýbat do oblouku. Dojde-li během užívání k poškrábání dvířek, s masivem nebo dýhou lze ještě pracovat a škody se většinou nechají opravit. Dvířka je možno přebrousit a znovu nalakovat. Za hlavní nevýhodu kuchyní z masivu či dýhy můžeme považovat především jejich poměrně vysokou cenu, barevnou nestálost a náročnější údržbu, než u hladkého povrchu, jaké má lak, fólie nebo lamino.

Kuchyňské linky z fólie
Kuchyně z PVC fólie jsou stejně oblíbené, jako kuchyně z lamina. Fólie je umělý materiál, nalisovaný na dřevovláknitou desku s již předem vyfrézovaným profilem kuchyňských dvířek. Mezi hlavní výhodu foliovaných dvířek patří nepřeberné množství barevných variant, ale i rozličných profilů kuchyňských dvířek. Na kuchyňských linkách vyrobených z fólie oceníme také snadnou údržbu a nízkou cenu. Hlavní nevýhodou foliovaných dvířek je nemožnost oprav při poškození.

Kuchyňská dvířka z folie Fóliovaná kuchyňská dvířka Kuchyně z fólie

Kuchyňské linky lakované
Uživatelé, kterým se „obyčejné“ lamino nebo fólie nezamlouvá a požadují kuchyňskou linku ve vysokém lesku (připomínající zrcadlo) nebo naopak v hlubokém matném provedení, volí kuchyně lakované. Lakované kuchyňské linky si získávají čím dál více na oblibě. Výhodou je velmi vysoká kvalita povrchové úpravy, snadná údržba, vysoce odolný povrch bez pórů, splňující přísné hygienické nároky. I u lakovaných kuchyní můžete vybírat z široké nabídky odstínů barev. Poškozená lakovaná kuchyňská dvířka lze jednoduše opravit. Poškozený lak se vytmelí, přebrousí a znovu nalakuje. Od lakovaných kuchyní váš však může odradit především výrazně vyšší cena a větší náchylnost na poškození. U kuchyní ve vysokém lesku jsou často používány kombinace bílé barvy s nějakou kontrastní barevnou (černou, červenou, vínovou, atd.)

Lakovaná kuchyňská dvířka Lakovaná kuchyňská dvířka

Kombinace materiálů
Stejně jako u fólie, tak i u lakovaných kuchyní lze používat fólii či lak pouze na přední kuchyňská dvířka a na korpusy klasické lamino. Kombinace více druhů materiálu je velmi běžná a z hlediska finančních úspor i často žádaná.

Materiál na pracovní desku
Nejčastěji používaným materiálem jsou dřevotřískové pracovní desky potažené laminátovým povrchem. Pracovní desky do kuchyní je možno zakoupit v rozdílných sílách. Nejžádanější a také nejpoužívanější sílou u pracovní desky je 38 mm. Zmiňovaná pracovní deska je odolná vůči vodě a mastnotě a je snadno udržovatelná. Pro náročnější uživatele je možno použít na pracovní desku i přírodní kámen (rula, žula) nebo pryskyřici. Zde už však nestojí běžný metr cca 500-1000 Kč, nýbrž 5000 Kč. Nejdražší variantou pak bývá umělý kámen vyrobený spojením mletého přírodního kamene s akrylátem. Cena této varianty je však třikrát vyšší než u přírodního kamene.